Vzkazy :-)

Vzkazy :-)

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Albertget | 28.05.2018

The prostate is central to the section of a male's the reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate related is situated just in front of the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is usually really really irritating and inconvenient for your patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is regarded as the common prostate-related problem in men younger than 55 years old. Infections with the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common coming from all forms of prostate infection. It is caused by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition of the particular defect inside the gland and the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be caused by trauma to the urinary tract or by infections received from other regions from the body. A patient may feel testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal in the prostate defect then the use antibiotics and NSAIDs to treat the inflammation.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not to create the sources of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other believe intensive exercise and high lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective meals are important. These are some with the steps you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for our health and wellbeing and it'll also keep the urinary track clean.

2. Some studies advise that several ejaculations weekly will assist to prevent cancer of the prostate.

3. Eat pork moderately. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef per week will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most critical measure to take to ensure a proper prostate is to opt for regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you need to choose prostate examination at least one time annually.

Radost pohledět

Alena Z. | 31.07.2015

Kéž by každý pes měl alespoň z jedné destiny takové štěstí na páníčky jako má Sany ;-) Je vidět, že ho milujte a věnujete se mu - hezky se na to kouka ♡

Re: Radost pohledět

Zlatka+Sany | 09.08.2015

Alenko...děkujeme :-)))

orlipero.wgz.cz

Gabka | 17.10.2014

Ahoj Zlatko a Sany!
I já tebe zdravím.Je fajn,že se Sany z toho dostal,že už jse zase zdraví.Je to jak tvé dítě,že.Hlavní je,že už je v pořádku.Podnikáte spolu různé výlety.Taky jsem u tebe na stránkách dlouho nebyla.Taky se podívám co je nového.Podrbej Sanyho za ouškem.Přeji krásný den.O víkendu má být pěkně,tak si to užij.Gabka,Natali,Bessy a Brita
Pěkné nové stránky!!!!!

vzkaz od Jiřiny

Vzkaz od Jiřiny | 25.06.2014

Ahoj Zlatko,
velmi ráda jsem si prolistovala Tvoje a Sanyho stránky. Je vidět, že je psal človíček velkého a milujícího srdce, pro kterého je pes opravdovým přítelem. Přeju Tvým i jeho tlapkám hodně spokojených pacových značek po naší zemičce a kdekoliv jinde. Já mám s Darou IPO 1-3, FPR 1-3, ZVV1 a ZPS 1 a když se na podzim, zadaří, tak zapíšeme i FH . Ale v jedné všci Ti dávám za pravdu. Svojí povahou a svým vztahem ke svým psům se pro špičkovou pejskařinu ani já nehodím. Se svými psy dělám tak aby to bavilo mne i je a to, co dělám je zábava. Když byla Dara malá, zkolabovala a nevěděla jsem, jestli bude moci cvičit ale rozhodnutí bylo jasné. I kdyby měla být gaučákem, který chodí jenom na procházky, bude se mnou. Nakonec to dopadlo dobře. KIm se bohužel objevila další boule, tentokrát na krku. I ona má zkoušky z výkonu, v podstatě stejné jako Sany ale jejím životním posláním bylo sloužit jako asistenční pes . Své poslání splnila a teď chci, aby v klidu dožila obklopená láskou.
Tak hezké psí i lidské dny. Jiřina (STOB jirina55)

Re: vzkaz od Jiřiny

Zlatka+SAny | 27.06.2014

I tobě, Jiřinko, moc děkuju za krásná slovíčka, díky :-)

Pozdrav

kuhnj | 20.06.2014

Ahoj Zlatko a Sany, tak jsem si to tady u vás prohlédla a moc se mi tu líbí. Sany je fakt fešák!!! Ať se vám daří ve společném životě!!! Jana

Re: Pozdrav

Zlatka+Sany | 27.06.2014

Jani, moc děkujeme :-)

Pozdrav

Cezmín | 01.04.2014

Pozdravujem Zlatka Vás aj Sanyho a prajem veľa krásnych chvíľ v prírode a aj v rodinke veriac tomu, že ste zdraví a máte sa aspoň relatívne celkovo dobre.
S úctou si Vás pozdravuje
Cezmín
https://milujempanip.wz.cz/

Re: Pozdrav

Zlatka+Sany | 06.04.2014

Moje zlatá Cezmínko, moc děkuji za to, že jste se ozvala :-)

1 | 2 >>

Přidat nový příspěvek